Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza – reportaż o walce człowieka z własnym ego

Kiedy pod koniec stycznia 2018 roku media obiegła informacja o tragicznych zdarzeniach mających miejsce na górze Nanga Parbat, wiele osób usłyszało o Tomaszu Mackiewiczu. Dla wielu innych był on doskonale znanym himalaistą, na którego temat zdania były podzielone. Jedni uważali go za nieodpowiedzialnego, gdyż na wyprawy wybierał się bez profesjonalnego ekwipunku i pieniędzy. Dla innych “Czapkins” pozostał w pamięci jako słynący z filozoficznego niemal podejścia do wspinaczki, która pozwalała mu na zmaganie się z własnymi słabościami i nałogami.

Emocjonalny reportaż o niezwykłym człowieku

W książce zatytułowanej Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza poznajemy historię polskiego himalaisty za sprawą licznych opisów spotkań z osobami z jego środowiska. Autor książki (Dominik Szczepański) odbył wiele podróży, aby zebrać materiał, który pozwolił mu stworzyć obraz Tomasza Mackiewicza.

Możemy dzięki temu przeczytać pełne emocji wspomnienia osób z najbliższego grona “Czapkinsa”. Dominik Szczepański podczas kompletowania materiału do książki spotyka się z żoną Mackiewicza – Anną Solską-Mackiewicz, Elisabeth Revol, która przywołuje zdarzenia z tragicznej wyprawy.

Autor książki odwiedził także bazę pod górą Nanga Parbat w Pakistanie, a z okolicznych himalajskich wiosek przywiózł wspomnienia mieszkańców, którzy opisują osobę Tomasza Mackiewicza w niezwykle ciepły sposób.

Podczas lektury mamy okazję zapoznać się z pełnymi emocji opisami niesamowitej akcji ratunkowej, w której uczestniczyli Adam Bielecki, Jarosław Botor, Denis Urubko oraz Piotr Tomala.

“Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza”

Książka nie jest jedynie historią orbitującą wokół tragicznego finału wyprawy Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol. Mamy tu do czynienia z przedstawieniem osoby polskiego himalaisty od jego strony “duchowej”. Przedstawiona zostaje nam historia jego życia, które nacechowane było wieloma trudnościami, zmaganiami z nałogiem. Poznajemy walkę człowieka nie tylko z górą, ale również z samym sobą.

“Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza” to pełna emocji lektura o ludzkiej samotności, miłości oraz poszukiwaniu prawdy i wolności.

Wspinaczka była dla Tomasza Mackiewicza drogą, która pozwalała mu na znalezienie rozwiązania swoich problemów. Dla nas może stać się inspiracją, która może nas natchnąć do walki o swoje cele, marzenia i idee.

Choć finał wyprawy na szczyt Nanga Parbat okazał się dla “Czapkinsa” tragiczny, to pokazał on wielu ludziom, jak dużo człowiek może poświęcić dla osiągnięcia swoich marzeń oraz ideałów.

Książka Dominika Szczepańskiego zabierze nas na emocjonalną wyprawę i zobrazuje walkę człowieka. Walkę nie tylko z górą, ale również – a może przede wszystkim – z samym sobą.

Comments are closed.

Copyright © 2019