Thriller od prezydenta

Książkę określa się sensacją roku i politycznym thrillerem dekady. Powieść Gdzie jest prezydent? (Bill Clinton) sygnowana jest nazwiskami Jamesa Pattersona i Billa Clintona. Ten pierwszy to twórca bestsellerowych  thrillerów i kryminałów, ten drugi to były prezydent USA. Razem napisali powieść, która nieźle trzyma w napięciu, a przy okazji odsłania tajniki funkcjonowania Białego Domu.

Atak na USA

Akcja powieści rozgrywa się w ciągu pięciu dni. Fabuła osnuta jest wokół fikcyjnego cyberataku na Stany Zjednoczone, który może zagrozić całemu światu, niosąc śmiertelne niebezpieczeństwo. Wyjątkowo zjadliwy wirus komputerowy wyczyści dane ze wszystkich urządzeń podłączonych do sieci. Efektem będzie wielki chaos – zawalenie się gospodarki, handlu, obronności. Konta bankowe zostaną dokumentnie wyczyszczone, padnie sterowana komputerowo elektryczność, szpitale nie będą mogły przeprowadzać operacji, samoloty przestaną latać, a rakiety pozostaną unieruchomione w razie ataku.

Wie o tym tylko wąskie grono urzędników Białego Domu i oczywiście prezydent. Natomiast zagadką jest, jak atak zostanie przeprowadzony i kto za nim stoi. Kto zorganizował grupę hakerów? Kto opłacił wyszkolone grupy najemników, dążące do wyeliminowania prezydenta? I kto jest zdrajcą w jego najbliższym otoczeniu? Akcja zagęszcza się z minuty na minutę, tymczasem niespodziewanie prezydent znika…

Sportretowany w powieści przywódca USA miał chyba w zamierzeniu autorów przypominać samego Billa Clintona. A przynajmniej jego lepszą wersję. Jest uczciwym do szpiku kości, oddanym krajowi patriotą, gotowym na najwyższe poświęcenie – postacią tak idealną, że aż nierzeczywistą. Ale czy mogło być inaczej, skoro współautorem powieści jest autentyczny były lokator Białego Domu?

Bestsellerowy duet

Dopytywany o udział w tym sensacyjnym projekcie przez dziennikarzy BBC, Bill Clinton opowiadał, że zależało mu, by pokazać amerykańskiego przywódcę w ekstremalnych warunkach. Dodawał też, że choć jest to fikcja literacka, to jednak całkiem prawdopodobna, opisane wydarzenia naprawdę mogą się zdarzyć. Wyznał również, że prywatnie jest fanem thrillerów i wielbicielem powieści Pattersona. Kuszący zatem wydawał się debiut w roli współautora jego książki.

Powieść stała się bestsellerem jeszcze przed publikacją. Krytycy wychwalają zalety pisarskiego duetu. Z jednej strony mamy Clintona, który ujawnia szczegóły życia Białego Domu i zakulisowe sekrety działania służb (ale bez zdradzania tajemnic państwowych). Z drugiej strony jest mistrz sensacyjnej fabuły, który potrafi nadać taką dynamikę powieściowej akcji, że czytelnik czuje się, jak na przejażdżce górską kolejką. Musiał wyjść z tego czytelniczy hit. Już zapowiedziano serial nakręcony na podstawie książki. Clinton w roli prezydenta najchętniej widziałby George’a Clooneya.

Comments are closed.

Copyright © 2019